Menu

Moje Alternatywne Inwestycje

" Każdego można kupić - trzeba tylko znać cenę i rodzaj waluty "

Jak oszczędzać, żyjąc ?

omenek93

oszczedzanieswinkaskarbonkapieniadzeBIG38456

Cześć . Zapewne dla wielu z Was pytanie podane w tytule jest bardzo ciekawe i pewnie również dziwne ? O co mi chodzi ? Jak głupio trwonimy pieniądze za które moglibyśmy pojechać na wakacje !
Teoretycznie każdy z Nas codziennie robi zakupy , kupujemy rzeczy ( produkty ) które są nam potrzebne, ale czy na pewno ?

Od czego zacząć ? 

Podstawową zależnością jest to czy w ogóle mamy jakiś powód by oszczędzać ? Jeżeli takiego powodu nie ma i chodź chciałbyś mniej wydawać oraz odrazu oszczędzać to nigdy tego nie zrobisz.
Oszczędzając musisz mieć jakiś cel - w tym przypadku będą to wakacje ale równie dobrze może być nowy samochód , telefon czy cokolwiek innego :) Pomyśl jak fajnie będzie na tych wakacjach , jak miło spędzisz czas , co tam zobaczysz..
Pomyśl jak bardzo tego pragniesz i chcesz tam pojechać. Nie masz takiego celu ? Rozumiem , więc może warto mieć jakieś pieniądze na "czarną godzinę " - np: naprawa samochodu . Nawet jeśli teraz posiadasz dużo pieniędzy pamiętaj że nie oznacza to że zawsze będziesz je mieć.

Mamy już Cel. Teraz musimy sprawdzić na co wydajemy nasze pieniądze , ale szczególnie na te dobra  które nie są dla Nas niezbędne . Dla przykładu dziennie zjadamy paczkę chipsów za 6 zł co daje nam w ciągu tygodnia 42 zł a w ciągu roku ( 364 dni ) 2184 zł ! A może Palisz papierosy ? Uśredniając cenę do 15 zł  za paczkę dziennie , tygodniowo  "puszczamy z dymem " 105 zł a w skali roku 5460 zł !


Nie mówię tutaj aby odrazu wszystko zostawić , ale nawet jeśli uśrednimy ( będziemy kupować chipsy co dwa dni , palić pół paczki papierosów dziennie ) kupno chipsów czy też palenie papierosów to rocznie sumując te dwie rzeczy możemy zaoszczędzić 3812 zł za które już możemy gdzieś pojechać.
Namówiłem Cię ? Super . Nie oznacza to że zaczniesz odkładać pieniądze jeśli nie zaczniesz robić tego fizycznie tzn : odkładać te pieniądze do skarbonki bądź  lokacie czy też koncie oszczędnościowym , które w dodatku dadzą nam kilka % dodatkowych pieniędzy .

Kiedy jeszcze trwonimy pieniądze ? 

Na pewno zdarzyło Ci się być na zakupach i kupić jakąś rzecz która okazała się nie potrzebna. Mi również. Czasem warto zastanowić się kilka razy czy akurat tego potrzebujemy czy też nie , gdyż w skali roku sporo z Nas marnuje tak swoje pieniądze.

Podobna , analogiczna sytuacja pojawia się gdy jesteśmy na zakupach "ubraniowych" . Często łapiemy się na typowe , sklepowe banery -  "PROMOCJA" i kupujemy więcej niż planowaliśmy. Wracając do domu okazuje się że tak na prawdę nie potrzebowaliśmy kolejnej pary nowych spodni.

Zdarza się również że będąc na spotkaniu "stawiasz" innym , teoretycznie nie ma oczywiście w tym nic złego - ale przecież każdy ma swoje pieniądze. Spotykając się każdy liczy się z określonym przez samego siebie wydatkiem. 

Bardzo często ludzie zazdroszczą innym - ten ma taki telefon , samochód czy też zegarek . Nikt Ci nie powie że wziął sobie to na kredyt. Szkoda wydawać pieniądze aby pokazać się przed innymi ( a tym bardziej się zadłużać biorąc kredyt na dobra luksusowe). 

Warto budować swój kapitał nawet na najbanalniejszych produktach aby z biegiem czasu cieszyć się z Wakacji które nie obciążają naszego budżetu bo przecież mamy je dlatego że paliliśmy mniej papierosów... 

Chyba że wolisz zabrać kredyt , jechać na wakacje a później przez kolejny rok go spłacać. 

Wybór pozostawiam Tobie , wszystko co piszę jest moim prywatnym zdaniem jeśli uważasz że ten artykuł Ci się przydał zostaw komentarz , udostępnij :)  Masz inne zdanie niż ja ? Nie ma sprawy , podziel się nim :)